·         Budhal

·       Darhal

·       Doongi

·       Kalakote

·       Manjakote

·       Nowshera

·       Rajouri

·       Thannamandi

     untitled HOME

                      BACK

PEL -18 OF BLOCK SUNDERBANI

Name of Block

 Name of the Panchayat

Name of Sarpanch

Name of Panch Constituency

Name of Panch

Sunderbani

01-Hathal-A

Ram Singh S/o Kartar Singh

1. Kangri (Women)

Shakuntla Devi W/o Jagdish Lal

 

 

 

2.  Ganaldi

Santosh Kumari W/o Jagdish Raj

 

 

 

3. Rajgarh

Joginder Paul S/o Tara Chand

 

 

 

4. Bhata Talla (Women)

Sushma Devi W/o Kewal Krishan (unopposed)

 

 

 

5.  Dia Talla

Kewal Krishan S/o Shiv Ram

 

 

 

6.  Margalla

Lok Nath S/o Gian Chand

 

7.  Langer-I (Women)

Darshana Devi W/o Subash Chander

 

 

 

8. Langer-II

Kamal Raj S/o Badri Nath

 

02- Changi Kangrial

Ram Lal S/o Gian Chand

1. Meenka (Women)

Sunita Kumari W/o Kuldeep Singh (unopposed)

 

 

 

2.Leekhi

Bhola Ram S/o Keshar Chand (unopposed)

 

 

 

3.Dheri (SC)

Ashok Kumar S/o Laja Ram

 

 

 

4.Changi (Women)

Vijay kumara W/o Romesh Kumar

 

 

 

5.Pheni Gala

Budh Singh S/o Dalip Singh

 

 

 

6.Behra Khetar

Naresh Kumar S/o Kartar chand

 

 

 

7.Kuldabi (Women SC)

Madhu Bala W/o Romesh Chander

 

 

 

8.Tawila SC

Tara Chand s/o Pyaro Ram

 

03- Patrara

Ashok Kumar S/o Shiv Ram

1. Banchowa (Women)

Kanta Devi W/o Kali Dass (unopposed)

 

 

 

2. Khalari (SC)

Sat Paul S/o Chandu

 

 

 

3. Patrara

Sanjeev Kumar S/o Gareeb Dass

 

 

 

4.Nabin (Women)

Archana Devi W/o Vijay Kumar

 

 

 

5. Charalla

Balak Ram S/o Ganga Ram

 

 

 

6. Gurrah

Jia Lal S/o Mansa Ram

 

7. Mawa Gujjrian (W-ST)

Parveen Akhter W/o Mohd. Shabir

 

 

 

8. Mawa Panda

Suresh Bali S/o Inder Raj

 

04- Lower Kangri

Hari Shoor S/o Krishan Chander Arya

1. Saleri Lower (Women)

Kanta Devi W/o Prabh Dayal (unopposed)

 

 

 

2. Saleri Upper

Gulshan Kuamr S/o Malak Ram (unopposed)

 

 

 

3. Charwal

Sanjeev kumar S/o Mohan Lal

 

 

 

4.Khoe Khater (Women)

Sunita Sharma W/o Dwarka Nath

 

 

 

5. Bhajora

Jyoti Saroop S/o Madan Lal

 

 

 

6. Ghai Sarian L

Bhola Ram S/o Laja Ram

 

7.Ghai Sarian U (W-SC)

Kanta Devi w/o Raj Kumar

 

 

 

8. Owain

Kalu Khan S/o Wali Mohd

 

 

 

9. Thichka

Dharam Paul S/o Khem Raj

 

 

 

10. Magani

Pushk Raj S/o Dhani Ram

 

05-Channi

Bal Krishan S/o Glodhu Ram

1. Chhava (Women)

 Anju Bala W/o                                 (unopposed)

 

 

 

2.Phati Channi

Bishan Kumar S/o Om Parkash

 

3. Chhati Channi

Prabh Dayal S/o Kaka Ram

 

 

 

4.Pathi (Women)

Hafiza Begum W/o                          (unopposed)

 

 

 

5. Masyote

Tirath Ram S/o Nath Ram

 

 

 

6. Upper Channi

Baldev Singh S/o Deya Ram

 

 

 

7.Pind Tallian (Women)

Ramzan Begum W/o Mushtaq Ahmed

 

 

 

8.Mela

Mohd. Ashraf S/o

 

06-Bambliya

Suresh Chander S/o

1.  Kadia (Women)

Shakti Kanta W/o Gouri Dutt (unopposed)

 

 

 

2.  Kdual (SC)

Thoru Ram S/o Suram Chand  (unopposed)

 

 

 

3.  Katali Galla (ST)

Mian Ashraf Ali S/o Mian Dawood (unopposed)

 

 

 

4. U/ Bambliya (Women)

Kirna devi W/o Kamal Singh

 

 

 

5. L/Kantha

Ram Sahai S/o Nika     (unopposed)

 

 

 

6.U/Kantha

Mohan Lal S/o Dullo

 

7. Una (Women)

Pinke Devi w/o Krishan Lal

 

 

 

8. Basantpur

Sheesh Kumar S/o Mani Ram

 

07-Thangrote

Rakesh Chander

1. Sanki (Women)

Chanchlo Devi W/o Hari Ram

 

 

 

2. Chapper Gala

Gulam Nabi S/o Mohd. Ayoub

 

 

 

3. Main Moh. Thangriote

Ajay Kumar S/o Balak Ram

 

 

 

4.  Bass (Women)

Pasho Devi W/o Ved Parkash  (unopposed)

 

 

 

5. Deuli (ST)

Mithia S/o Titru  (unopposed)

 

 

 

6. Deggon

Sham Lal S/o Dhani Ram

 

08-Nallah

Tirath Ram S/o Durga Dass

1. Dhari Khetar (Women)

Usha Devi W/o Bal Raj

 

 

 

2. Thumba Gharn

Chuni Lal S/o Bhagat Ram

 

 

 

3.  Nalli Duperi

Mohan Lal S/o Amar Nath   (unopposed)

 

 

 

4. Shahda Moh. (Women)

Koushalya Devi W/o Ram Krishan

 

 

 

5.  Upper Barnara

Sunil Kumar S/o Om Parkash

 

 

 

6. Telikand

Romesh Chander S/o Balak Ram

 

 

 

7.  Pajwali (Women)

Babita Devi W/o Balak Ram  (unopposed)

 

 

 

8. Nursey Moh.

Tirath Ram S/o Amar Nath

 

09-Talla Tanda

Jatinder Kumar S/o Ram Lal

1. Chak Tawela (E) (Women)

Sushma Kumari w/o Ashok Kumar

 

 

 

2. Chak Tawela (W) (SC)

Madan Lal S/o Isher Dass (unopposed)

 

 

 

3. Mangi Khetar

Som Nath S/o Kali Dass

 

 

 

4. Rangpur (Women)

Lata Devi W/o Subash Chander

 

 

 

5. Tanda Upper

Mohan Singh S/o Bhola Singh

 

 

 

6. Tanda Lower

Jaswant Singh S/o Bagh Singh (unopposed)

 

 

 

7. Nagara (Women)

Shakuntla Devi W/o Rajan Raj

 

 

 

8.Chair

Jagdish Lal S/o Badri Nath

 

 

 

9.Talla

Kamal Raj S/o Dharam Chand

 

 

 

10.Seri

Ravi Kumar S/o Lakhia Ram

 

10-Devak

Om Parkash

1. Gura Bori Moh. (Women)

Asha Sharma W/o Nand Kishore

 

 

 

2.  Cheer Moh. Kalvala

Kewal Kumar S/o Nek Ram

 

 

 

3. Sullah Nallah

Pawan Kumar s/o Bansi Lal

 

 

 

4.  Battle (Women)

Shoba Devi W/o Bishan Dass

 

 

 

5. Kamyarka Khetar

Surinder Paul S/o Babu Ram

 

 

 

6. Kandha (SC)

Mohd. Gammi S/o Yaqoob

 

 

 

7. Pimbla (Women)

Sushma Rani W/o Yesh Paul

 

 

 

8. Dwara

Talib Hussain S/o Ali Mohd.

 

9. Ramdassi Moh. (SC)

Sunil Kumar s/o Dewan Chand

 

 

 

10. Choki Padder

Hans Raj S/o Billo Ram

 

11-Lower Bhajwal

Shamsher Singh S/o Dhanater Singh

1. Mudwal (Women)

Neelam Sharma W/o Pritam Dass

 

 

 

2. Ghai

Nazir Ahmed S/o Munshi Khan

 

 

 

3. Ain Pur

Sukhdev Singh S/o Chet Ram

 

 

 

4. Kalideh A (Women)

Kunti Sharma W/o Dhan Raj

 

5. Kalideh B

Bodh Raj S/o Badri Nath

 

 

 

6. Slova

Parbh Dayal S/o Kirpa Ram (unopposed)

 

 

 

7. Basian (Women)

Kanta Devi W/o Pritam Shoor

 

 

 

8. Banpuri

Mangat Ram S/o Sita Ram

 

 

 

9. Khabal

Krishan Lal S/o Jaggu Ram

 

 

 

10. Yogi Nallah

Kamal Lal S/o Badri Nath

 

12- Middle Kangri

Hari Shoor S/o Paras Ram

1. Pind (Women)

Lado Devi W/o Daleep Kumar

 

 

 

2. Kalari

Soom Singh s/o Khilan Ram (unopposed)

 

 

 

3.Prati

Pool Kumar S/o Anant Ram (unopposed)

 

 

 

4.Nallah (Women0

Babli Devi W/o Yes Paul (unopposed)

 

 

 

5.Thati (SC)

Pashori Lal S/o Hari Ram(unopposed)

 

 

 

6.Changal

Subash Chander S/o Balak Ram

 

 

 

7. Tanda Roy (Women)

Pushpa Devi w/o Gardhari Lal (unopposed)

 

 

 

8.Beri Pattan

Surinder Kumar S/o om Parkash

 

13-U/Bhajwal-A

Yash Paul S/o Kundan Lal   (unopposed)

1. Laman A (Women)

Ramni Devi W/o Raja Ram

 

 

 

2. Laman B

Rattan Lal S/o  Maluka Ram

 

 

 

3. Dhera

Suman Kumar S/o  Balak Ram (unopposed)

 

 

 

4. Kund (Women)

Sushma Sharma W/o Chaman Lal

 

 

 

5. Nadani

Surinder Kumar S/o  Gian Chand

 

 

 

6. Gag

Ranjat Khajuria S/o  Tara Chand

 

14-U/Bhajwal-B

Sat Paul S/o Dwarka Nath

1. Sadhu Nallah (Women)

Sandhla Rani W/o Rakesh Kumar (unopposed)

 

 

 

2. Talla

Pritam Lal S/o Sansar Chand

 

3. Sodra Lower

Rajinder Kumar S/o Krishan Lal (unopposed)

 

 

 

4. Sodra Upper (Women)

Sushma Devi W/o Ashok Kumar (unopposed)

 

 

 

5. Dhroot

Mela Ram S/o  Parmanand (unopposed)

 

 

 

6. Dova

Om Parkash Sharma S/o  Nand Lal (unopposed)

 

 

 

7. Khanda (Women)

Reema Sharma W/o Sunil Kuamr (unopposed)

 

 

 

8. Firing Line

Chander Dutt S/o  Lekh Raj

 

15- Kangri Upper

Raj Kumar S/o Paras Ram

1. Kamila (Women)

Kamlesh Kumari w/o Ranjit singh

 

 

 

2. Powal

Kamlesh Kumar S/o Dhani Ram

 

3. Gidhpur

Ram Lal S/o Galabu Ram

 

 

 

4. Bhalwal (Women)

Sunita Kumari W/o Mohinder Singh

 

 

 

5. Thanger

Chhabil Singh S/o Gian Chand

 

 

 

6. Kanora

Manga Ram S/o Washi Ram

 

 

 

7. Amkhori (Women)

Lata devi w/o Kamlesh Kumar

 

 

 

8. Ghai Panyas

Roshan Lal S/o Chuni Lal

 

16-Prat

Pushap Kumar S/o Yog Raj

1. Patrara Lower Rugga (Women)

Alfa Bibi W/o Babu Khan

 

 

 

2.Droon Ganeera

Mohd. Bashir S/o Sain

 

3. Karma Upper Rugga (ST)

Mir Hussain S/o Mohd. Gani

 

 

 

4.Naban Tapasvi Moh. (Women)

Mohani Sharma W/o                          (unopposed)

 

 

 

5.Dagar Old Prat

Subash Chander S/o                           (unopposed)

 

 

 

6.Ghai Nallah

Mohinder Lal S/o

 

 

 

7 Hari Talla (Women)

Neelam Kumari W/o                          (unopposed)

 

 

 

8. Bhatti Channi

Krashin Lal S/o                                   (unopposed)

 

17- Bakhar

 Naresh Singh S/o Sukhdev Singh

1. Moh. M/School (Women)

Jarida Bibi W/o Rashid Mohd.

 

 

 

2.Pind Bakhar

Bishambar Lal S/o Nath Ram  (unopposed)

 

3. Gharti Moh.

Kewal krishan S/o Munshi Ram

 

 

 

4. Bat Khalara (Women)

Seema devi W/o Ashok Kumar

 

 

 

5. Kote Bakhar

Waryam Singh S/o Soba Ram

 

 

 

6. Pandit Moh.

Soba Ram S/o Badri Nath

 

18- Thandapani

Prem Kumar S/o Silan Ram

1. Reena Khetar (Women)

Bimbla Devi W/o Tilak Raj   (unopposed)

 

 

 

2. Ghoura

Sanjay Kumar S/o Charan Dass   (unopposed)

 

 

 

3. Chajja

Rajesh Kumar S/o Dev Raj  (unopposed)

 

 

 

4. Khoua Khetar (Women SC)

Shamo Devi W/o Gulshan Kumar  (unopposed)

 

5.Charangal

Pritam Singh S/o Narata Singh  (unopposed)

 

 

 

6.Ghai

Gurjeet Singh S/o Lashman singh

 

 

 

7. Chawarian (Women)

Zubaida Begum W/o Mohd. Farooq

 

 

 

8. Firing line

Kehar Singh S/o Jagat Eam

 

19- Marcholla

Biptu Ram S/o Gopi

1. Ranjiphera (Women)

Babli Begum W/o Bashir Ahmed

 

 

 

2. Dulocher

Mohd. Ajwar S/o Faqir Mohd.

 

 

 

3. Mohalal Mistrian

Rajan Singh S/o Ghandhrab Singh

 

 

 

4. South Marcholla (Women)

Anju Sharma W/o                                (unopposed)

 

5. Central Marchola

Tilak Raj

 

 

 

6. Banyar

Jeet Lal

 

20-Hathal B

Mohd. Latif S/o

1. Saleri-I (Women)

Shakuntla Devi W/o Devinder Kumar

 

 

 

2. Bain Nallah

Parshotam Lal S/o Garib Chand

 

 

 

3.Dokhri

Kamal Kumar S/o Paras Ram

 

 

 

4.Saleri –II (Women)

Swarna Devi W/o Yesh Paul

 

 

 

5. Leyal Bandi

Des Raj S/o Seni Dass

 

 

 

6.Pir Khana

Ghulam Hussain S/o                          (unopposed)

 

7. Thandi Kassi (Women)

Yogita Sharma S/o Satish Kumar

 

 

 

8. Sappa Da Gura (ST)

Babu Khan S/o                                    (unopposed)

 

21- Siot Upper

Sat Paul S/o Amar Nath

1. Chatta (Women)

Santosh Sharma W/o Durga Parsad

 

 

 

2. Dhera

Vijay Kumar S/o Sardari Lal

 

 

 

3.Govalki Dheri

Chander Mohan S/o Harbans Lal    (unopposed)

 

 

 

4.Bela (Women)

Pintu Sharma S/o anil kumar

 

 

 

5.Shiv Mandir

Vijay Kumar S/o Tilak Raj

 

 

 

6. Takia

Naveen Nishchal S/o Kewal Krishan

 

22- Siot Lower

Ashok Kumar S/o Som Dutt

1. Boys High School (Women)

Amrit Bala W/o Deva Karan

 

 

 

2. Dhok

Ajeet Kumar S/o Kaka Ram

 

 

 

3.Pir Khana

Surjeet Singh S/o Chain Singh

 

 

 

4.Chakli (Women)

Kamlesh kumara W/o Sudershan Dutta

 

 

 

5. Khui dheri

Kamal singh S/o Glim singh

 

 

 

6. Bane Gura

Kewal Krishan s/o Sita Ram

 

23- Balshama

Krishan Lal S/o Raji Ram

1. Jogi Mohalla (Women)

Anju Devi W/o Munshi Ram

 

 

 

2. Kassi Mohalla

Chuni Lal S/o Sant Ram   (unopposed)

 

3.Khori Mohalla

Vihaya devi W/o Madan Paul Sharma (unopposed)

 

 

 

4. Talla Mohalla   (Women SC)

Kamlesh Devi W/o Sham Lal (unopposed)

 

 

 

5. Girls Pr. School (GPS)

Narinder Singh S/o Dharam Singh

 

 

 

6. P.H.C Mohalla

Tirath Ram S/o Mansa Ram

 

24- Nah

Om Parkash S/o Jhanda Ram

1.Patni West (Women SC)

 Vacant

 

 

 

2.Patni West

Babu Ram S/o Chura Ram

 

 

 

3.Chapper

Naresh Paul S/o Tara Chand

 

 

 

4.Dhok Banyar (Women)

Koushaliya Devi W/o Sham Lal   (unopposed)

 

5. Devi Garh

Rasiel Singh S/o Sham Lal

 

 

 

6. Upper Peli

Satish Kumar S/o Bodh Raj

 

 

 

7. Lower Peli (Women)

Kamlesh Kumari W/o Sat Paul

 

 

 

8. Gandeh

Tara Chand  S/o Keshu Ram

 

 

 

9. Phal

Manoj Kumar S/o Sat Paul

 

 

 

10.Kalian

Bhimu Ram S/o Sain Dass